injail

Alla inlägg den 11 december 2011

Av Jöran Lundberg - 11 december 2011 21:55

Det har varit ett kaotiskt dygn för vår elleverantör. Den tunga snön har ställt till det för elnätet. Hundratals träd har legat över olika ledningar och det har varit ett gigansitskt arbete att få det att fungera igen. Vi har följt arbetet genom rapporter i radion, den radio som varit vår enda kontakt med omvärlden eftersom även det fasta och mobila telefonnätet varit utslaget. Fyra helikoptrar och mellan 40 och 50 man har varit i aktion. I övrigt har vi klarat oss genom att tända ljus, utrusta oss med pannlampor och det gasolkök som vi förståndigt nog har försett oss med. Eftersom vår värmeanläggning fungerar även med självcirkulation har vi kunnat ha det varmt och skönt vilket en del andra inte har haft.

Nu är elen tillbaka och allt fungerar som det skall igen. Vi hade tidigare beställt bagarstugan för att baka julbröd i morgon och det ser ut att kunna genomföras.

Eftersom även min dator fungerars nu så blir det möjlighet att stänga lucka nummer 11, något som tidigare var sabbat. Med detta kan jag på ett värdigt sätt avluta min sabbat.

Vi beslöt, att när elen tröt, kokade vi en risgröt, kanel och sockersöt. vilken vi gemenligen avnjöt

Hejdå. Jöran.

Presentation

Fråga mig

20 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
      1 2 3 4
5
6
7 8 9 10 11
12
13
14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24
25
26 27 28 29 30
31
<<< December 2011 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards