Alla inlägg den 18 december 2020
Variabler.
Det lackar mot jul.
Nu är det mindre än en vecka kvar till julafton. En jul som kommer att bli annorlunda än de föregående mycket beroende av den pågående pandemin. Jag erinrar mig att när vi firade den föregående julen hade coronaviruset redan börjat sprida sig otyglat i Kina. I Wohan drabbades många människor och de dog i stora skaror innan man ens fattat vad det var frågan om. Dessutom försökte man dölja utbrottet varför det till en början ökade ohämmat. Och nu efter ett år ser vi inget slut på dess härjningar.
Här på Tallbacken har jag förberett mig inför helgen. Även om det kommer att bli ett firande i all enkelhet. Igår, torsdag, var en från hemtjänsten och julstädade. Jag hade förberett så till vida att jag hade dammat av alla glasföremål som står på hyllan i stora rummet. Jag hade även dammtorkat bokhyllan och allt som var på den. Jag har ännu inte tagit fram alla julattiraljerna men det tänker jag göra närmare julafton. Något överdåd vad gäller julmaten kommer jag inte förse mig med. Men en del blir det väl.
Julbak.
I morgon kommer vi att baka julkakor i bygdens bagarstuga. Thorleif med familj kommer upp för att även de skall förse sig med läckra hällakakor. Jag kommer inte att göra nån stor deg för egen del. Om jag får lite färskt tunnbröd så pass att det räcker över själva juldagarna är jag mer än nöjd. Men det hör absolut till en traditionell jul att få inmundiga en skinksmörgås med nybakat tunnbröd efter Mary Lundbergs recept. Det är verkligen en del av julen.
Lite ishockeyfunderingar.
Jag följde i kväll en MODO-s match i ishockeyallsvenskan. De spelade en bortamatch mot Tingsryd. Efter lite besvär vann de matchen med 2-4. I onsdags förlorade de en match mot Kristianstad efter mycket urusel insats. På söndag fullföljer de turnén med en match mot AIK.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
28 | 29 | 30 | 31 | ||||||
|