Alla inlägg under november 2020
Fastigehet vid Kattrjärn.
I närheten av slänten till Kattjärn byggde Hubert Gidlund sig en bostad. För närvarande obebott.
Je jett funder på e hän orla.
1. Jestaligen va han flatter dell å skratte.
Vad betyder Jestaligen och flatter?
2. Va hon va bre över gompen.
Vad betyder gompen?
3. Dä ä inge årning på gvadda.
Vad betyder gvadda?
4. Gösse kär va´n Fingal grämtes.
Vad betyder Grämtes?
5. Na Berta såt grenchs över gonga.
Vad betyder grench?
6. n`Áldor va sä golit´n.
Vad betyder golit´n?
7. Hon hadde fulle gnevan vä limbera.
Vad betyder gnevan och limbera.
8. Oherrarns va du glises.
Vad betyser glises?
9- Dä geck sä geshvint
Vad betyder geshvint?
10. N´Fingal va sä gevogen,
Vad betyder gevogen.
11. Hon va sä grvett.
Vad betyder grävett?
12. Dä guge hele dan.
Vad betyder guge?
13. Dä hadde vöre gvann däri pårlanne.
Vad betyder gvnn?
14. Han gvätte knig´ven nalta.
Vad betyder gvätte?
15. Han va dukten på gänglern
Vad betyder gänglern?
Örnvägen 37.
Den äldsta delen av fastigheten byggdes ursprungligen av Petrus Johansson som affärsfastighet. Där bedrev han redan på 1940-talet försäljning av klockor, cyklar m.m Senare byggdes en bostadsdel i anslutning där han bodde med sin familj. Brukas även i dag som familjebostad. Den gamla delen nyttjas idag som garage och förråd.
Lägesanalys Tallbacken.
Vädret.
Om jag för någon vecka sedan hyllade solen så lyser den för närvarande med sin frånvaro. Dag efter dag är det dis och dimma som dominerar. Det är så dimmigt att det ständigt duggregnar, Det betyder med andra ord att det är mer än etthundra procents luftfuktighet. Däremot är det fortfarande milt för årstiden med minusgrader endast någon enstaka natt. Något snötäcke har vi inte heller vilket jag tycker är bra Tids nog kommer vi att vara tvingade till ständig snöskottning.
Just nu är det en tämligen lugn period här på Tallbacken. Det innebär att det blir rätt långsamt vissa dagar. Gråvädret inbjuder inte till några omfattande aktiviteter. Det har i viss mån inneburit att jag ägnat mer och mer tid för att hålla städat och snyggt omkring mig. Jag kan nog säga att toaletten aldrig tillförne varit så skinande blank och välstädad som i dessa Covid19-tider.
Då fortsätter jag med just Covid 19.
Den senaste tiden har pandemins återverkningar förstärkts mer och mer. Med ökande antal sjukdomsfall har det varit nödvändigt att införa starkt begränsande åtgärder i de flesta av landets regioner. I dagsläget är det väl bara vårt län Västernorrland och Jämtland som inte har stränga restriktioner. Men det är väl bara en tidsfråga innan även vi drabbas hårt. Personligen är jag i valet och kvalet om jag åter skall sätta mig i karantän. Men det betyder ännu mer långtråkigt innesittande och mera begränsade sociala kontakter. Men man vill ju inte för sitt liv riskera att drabbas av covid19 med högst oviss utgång. Jag kan fortfarande beskriva vårt område lokalt som fritt från smittan. Men i närheten (läs Örnsköldsvik) har det varit många som drabbats den senaste tiden.
Det är snart bara en månad kvar till julen med alla dess aktiviteter. På grund av det rådande läget kommer det sannolikt att bli ett något annorlunda firande. Ett exempel är att alla de olika julborden som restaurangerna brukar anordna är inställda. Den traditionella festligheten i Missionskyrkan anordnas inte i år. Fortfarande anordnas det Gudstjänster men det gäller ju att följa reglerna och hålla avstånden. Som jag skrivit förr blir det väl inte någon förändring förrän det finns ett säkert och väl verkande vaccin.
Örnvägen 35.
Förråd byggt för Stegbo möbler. Förrådet används inte längre som möbellager varför det är till uthyrning.
Denna fastighet är ursprungligen en del av Nils (Nicke) Ekströms torp som delades av två syskon. Förvärvades av Helmer Åström och hans hustru Karin om var en dotter till Nicke Ekström. Brukades som en liten torplägenhet, varför det även finns en ladugård. Torpet ägs i dag av en sonson till makarna Åström.
Örnvägen 33
Ursprungligen byggt i början av 1950 av John Lundberg som familjebostad. Efter att ha förvärvats av olika personer kom det i fastighetsbolaget Nordeks ägo som 2019 rev huset.
En höstlig miljö.
I dag har det varit en säregen novemberdag. Solen sken över nejden och det var ovanlig varmt för årstiden. Även om det under natten blev några minusgrader på vissa ställen blev söndagen riktigt varm beroende av solskenet. Eftersom det mer och mer närmar sig vintersolståndet är dagarna rätt kort och solen dlar tidigt.
Jag var i dag en god stund uppe vid fritidshuset i Hemsjön. Men solen hade redan hunnit sänka sig ned bakom de omgivande bergen. Jag tog i alla fall ett antal foton med min kamera av vilka jag bilägger en del i mitt inslag.
Det fina solskenet inspirerade mig till en liten dikt som jag bifogar. Den heter
Novembersol.
Solen tvekar, går sakta upp bakom bergets rand, den långsamt dröjer.
Hösten, med sina korta dagar över sjö och land, aning om en mörkertid det röjer.
Ljuset lämnar tidigt plats för mörka natten, som visar att det nu är tid,
då mörkret lägrats över blanka vatten, med skuggor över nejden blid.
Då är det angelägen tid att sig besinna, hur tiden fylls av dagar, år.
Att jämt och ständigt oss påminna. Det alltid emot natten går.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | |||
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
30 | |||||||||
|