Alla inlägg den 25 november 2020
Aktuellt läge.
Väderleken.
Den rådande vädertypen med grått och disigt väder är fortfarande det dominerande. Den vädertyp som i stort sett har varit rådande en stor del av november månad. Samtidigt är det tämligen milt för årstiden vilket gör det lättar att hålla inomhustemperaturen. Det har hittills inte varit några problem. Jag kollade långtidsprognosen och den aviserar inte någon sträng kyla eller stormiga snöoväder. Till kommande söndag är det första advent vilket förebådar den kommande julhelgen. Som jag noterat tidigare verkar en mild period dominera tiden före den. Det snöfall som gav oss ett snötäcke på drygt 10 centimeter är snart ett minne blott. Det är så pass att det lyser vitt i markerna.
Pandemin.
De strängare förhållningsregler som proklamerats har en djup påverkan på umgänget och den sociala samvaron. Det innebär allt mer stillasittande vistelse inomhus vilket medför en viss tristess. Med det trista vädret har det inte varit meningsfullt att motionera utomhus. Annars kunde ju min cykelspark vara en god möjlighet till tidsfördriv.
Vad gäller coronaläget har man hittills inte lyckats platta till kurvan på smittspridningen i någon nämnvärd grad. Vi är troligen omgivna av en så stor mängd viruspartiklar att det fordras ännu större åtstramningar för att medverka till en bestående förändring. Nu hoppas man inom kort få tillgång till ett verksamt vaccin som på sikt kan lända till en förändring till det bättre. Vad jag kan bedöma så har vi hittills varit förskonade från att angripas lokalt.Här uppe på Tallbacken där det bor i stort sett bara "sjuttioplussare" håller vi stenhårt på reglerna för att känna oss säkra. Men jag tror nog att de allra flesta längtar efter den dag då det hela är överståndet.
Ishockkeyn.
Den allsvenska ishockeyn drabbas även den av pandemin. Enstaka drabbas olika lag av covid vulket innebär inställda matcher med åtföljande strul. I kväll följde jag på C-more en match mellan MODO och Väsby vilken MODO vann med 6-2. Det verkar som laget börjar få mer och mer ordning på sin verksamhet. Vi får väl se!
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | |||
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
30 | |||||||||
|