injail

Alla inlägg den 12 september 2019

Av Jöran Lundberg - 12 september 2019 22:56

Tallbacken.

Nu har jag med benäget bistånd av min fine granne Sture Vikman sågat och kluvit all ved som var upplagrat. Det är ansenliga mängder som uppskattningsvis skall räcka några eldningssäsonger. Det känns tryggt att ha energibehovet täckt för en tid framåt även om jag har planer på att installera ett värmesystem där jag inte är så beroende av ved. Någon slags värmepump eller dylikt.

I dag var det som vanligt på torsdagarna en träff med "Gubbröran" i Björna. Där behandlades många olika spörsmål till nytta för oss själva och för bygden. Efteråt var jag en tur till Örnsköldsvik. Gjorde även ett nedslag i Järved där jag bland annat förvandlades från långhåring till korthåring.

När jag sedan skulle åka hem med bilen var det ett ordentligt regnväder. Som tur slutade det rätt snart och hemresan gick planenligt bra. De här dagarna i september har bjudit på varannandagsväder med ömsom sol och ömsom regn. Men vi behöver ju ordentligt med höstregn eftersom det är rätt lågt i bäckar och sjöar tillika i grundvattnet. Väderspåmännen har flaggat för att det skall bli kallare och ännu höstligare väder.

Eftersom det möjligen framöver blir lite ledigare skall jag ta itu med att sammanställa BOKEN som låtit vänta på sig allt för länge tycker många. Men peppar peppar, osvuret är bäst!

Hej alla bloggdiggare!

Presentation

Fråga mig

20 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
<<< September 2019 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards