Alla inlägg den 1 september 2019
En hantering så god som någon.
Jag har sedan länge haft ett större upplag med vedklabbar som legat och torkat en längre tid. Nu är jag i färd med att kapa och klyva dem till lämplig dimension. Upplaget är tuktat till lämpliga längder och det som återstår är att klyva den. Egentligen är det fel årstid att hålla på med sådan hantering eftersom det den här tiden är ideliga regndagar. Svårigheten hela tiden är att vara noga med att täcka över den. Sture, min gode granne hjälper mig med sin superba klyv som han själv tillverkat. Det är en rätt ansenlig mängd så förhoppningsvis skall den räcka under två eldningssäsonger.
Jag eldar fortfarande i min gamla trotjänare. Den här tiden behöver jag endast elda en brasa på morgonen. Mest för varmvattnets skull. Vi har nämligen fortfarande en hel del kvar av sommarvärmen. I kväll vid niotiden var det 18 grader varmt.
I morgon får jag besök av vår förre pastor och min gode vän Sven Öhrman. Han kommer med tåget tidigt i morgon och är inställd på att plocka lite blåbär. Det skall bli spännande att se hur det förlöper. Han har årskort på tåg och buss så det är ingen konst att ta sig hit. Det är bara att boka biljetter. Enligt rapporter är det rätt ojämnt med tillgången på blåbär, så jag tycker det är lite lotteri över det hela.
Intar därför sängläge för att vara alert inför en kommande morgondag.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | |||
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
30 | |||||||||
|