injail

Alla inlägg under november 2019

Av Jöran Lundberg - 14 november 2019 21:35

Finns det möjligheter att Björnaborg blir kvar?

Vid Gubbrörans möte i dag diskuterades de initiativ som tagits för att behålla ett åldersboende i Björna. Medelst en sammanslutning av olika aktörer i Björnabygden har man tagit fram ett förslag till lösning. Detta går i korthet ut på att man framställt en skiss på ett nybyggt "Björnaborg" på en angränsande tomt. Man skulle då låta ett lokalt företag (konsortium) stå för byggandet av cirka 20 vårdplatser och hyra ut det till kommunen. Vad jag blivit underrättad om är att ett sådant förslag finns nu på papperet och skall de närmaste dagarna presenteras för kommunens omsorgsnämnd. Då är det bara frågan om de "köper"detta eller låter nedläggningsprocessen fortgå.

Eftersom man redan i ett tidigt skede beslutat om intagningsstopp i Björna är i princip äldreboendet redan nedlagt. Jag är inte riktigt underrättad om personalläget, men vad jag kan förstå är de vidtalade om att söka andra tjänster. I eller utanför kommunsfären. Samtidigt som det är skriande behov av boendeplatser för köande åldringar. I nuläget verkar det som att det kan ta lång tid att få plats på ett särskilt boende i kommunen. Det kan i praktiken innebära att ytterst vårdkrävande åldringar blir kvar sina hem med hemtjänstens bristfälliga insatser. Detta anser jag är inte ett patientsäkert agerande.

Situationen kompliceras också genom att köksavdelningen är inrymd i den rivningshotade delen.  Det kök som även försörjer det relativt nybyggda sjukhemmet med tillagad mat. Något som man inte förändrar utan stora kostnader.

Kostnaden för ekologisk rivning av en så solid byggnad kommer även att bli en saftig kostnad för kommunen. Det är i dagsläget inte långt borta från att det kostar lika mycket att riva som att bygga nytt. En kostnad som vad jag vet inte finns med i någon kommande kommunal budget.

Sammanfattningsvis kan hela förfarandet bli en vansklig äventyrlighet med skattebetalarnas pengar.


Av Jöran Lundberg - 13 november 2019 21:43

Bara blidare blogg.

Ifrån att ha varit rätt jämn temperatur med konstant temperatur omkring 5 minusgrader har det nu blivit blidväder.Egentligen är det inte normalt men som alltid får vi gilla det väder som bjuds. Det kanske blir sådant här slaskväder nu ända till julaftonen. Vad vet jag.

Har även följt en match som MODO spelade i kväll mot Västerås. Efter en trevande första period, som de förlorade med 0 -1 blev det bättre utdelning i andra. Spelet i försvarszonen var rätt slarvigt varför Västerås kunde trixa in ett och annat mål bakom en storspelande Linus Lundin. Det blev således elfte raka vinsten för LAGET.



Av Jöran Lundberg - 12 november 2019 21:46

Typ november.

Novembemörkret lägrar sig över nejden all

allt tidigare det skymmer.

Borta är ljuset från åker, tun och vall

ingen ljusning den rymmer.


Höstens mörker ger ingen förskoning

från någonting miserabelt.

Men värmen och trivseln i min enkla boning

gör det helt acceptabelt.


Så får vi leva vårt liv som sig ter

där mörkret och ljuset blandas.

Lugnt tolerera allt det som sker

så länge vi lever och andas.




Av Jöran Lundberg - 11 november 2019 21:34

En aning om vinter.

I morse när jag kom ut visade det sig att det var närmare 10 centimeter snö. Det var bara att ta till snöskoveln för att göra det skottat och fint. Det var ganska lätt kall snö så det tog inte lång stund förrän jag skottat rent. Sedan kom Gerhard med sin traktor och gjorde det färdigt.

Blev inbjuden på fika hos min bror Gunnar och hans Gullian. Fick ta del av en farsdagstårta. Satt och pratade nästan hela eftermiddagen. Annars är det rätt lugnt här på Tallbacken. Eftersom jag sköter min gamla trotjänare och TV-kändis med lämpligt energitillskott av och till ger den mig värme i riklig mängd.


För natten jag redan utvalt

ett nog så paradoxalt

sängläge, helt vertikalt.

Det jag ser som något basalt.

Ja. nästan lite sakralt

och inte så lita banalt

för att jag så anbefallt.




Av Jöran Lundberg - 10 november 2019 22:06

En krutgubbe

I samband med bokens tillkomst har jag botaniserat bland mina gamla bloggar. Som jag nämnt förut finns det många kufiska inlägg. Jag frestas att reprisera ett sådant i kväll. Det är skrivet för ganska exakt fem år sedan.

En krutgubbe.

Den gamla rallarbasen sa till sin sonson att om han ville leva ett långt och friskt liv så skulle han strö lie krut på frukostfilen varje dag. Sonsonen lydde rådet och blev över hundra år gammal. Han efterlämnade fem barn, sexton barnbarn och femtiosex barnbarnsbarn och ett tio meter djupt hål där krematoriet hade stått.


Av Jöran Lundberg - 9 november 2019 22:12

MODO-seger.

En publik på över 7.000 personer hade infunnit sig i Fjällräven center når det var dags för det länge omtalade derbyt mellan Björklöven och MODO. Samtidigt var det även en tidig seriefinal. Det lag som vann matchen gick upp i tabelltoppen.

Matchen började lite trevande från båda lagen och efter första perioden stod de 0 - 0. I andra perioden tog MODO kommandot och efter andra perioden stod det 2 - 0 i MODO-s favör. Tredje perioden blev som vanligt en spännande och oviss tillställning. Björklöven reducerade i samband med en MODO-utvisning. Men hemmalaget kunde stå emot en anstormning från Björklöven som även tog ut målvakten mot slutet av matchen. Och det som ofta händer. MODO gjorde mål i öppen kasse och fastställde därmed slutresultatet til 3 - 1.

Bäst i MODO tycker jag var målvakten Linus Lundin. Kedjan med Karlkvist, Tambellini m.fl var också toppen.

See you!

Av Jöran Lundberg - 8 november 2019 21:39

Tillbakablick.

I samband med att jag arbetat med boken som i mångt och mycket bygger på gamla blogginlägg har jag själv förvånats över alla konstiga skriverier. Själv frågar jag mig: Vad har jag fått allt ifrån. Men det är klart under de nu snart tio år jag hållit på att skriva har det väl blivit ett och annat. Det kanske kan vara intressant att reprisera en del.

Ett exempel skall jag visa er i kväll, nämligen


Ode till en gök

En gök är en underlig figur

som lägger sina ägg i andras bo.

En gök kan också bo i ett ur.

Då blir det ett gökur, må ni tro.


En gök kan också ha sin tid,

då blir det gökotta, jag menar.

En gök kan även drilla i lid

en göktyta bland trädens grenar.-


En gök kan också vara en blomma

och en rar liten ört likaså.

Ett gökblomster hör till de fromma

även gökört kan också där stå.


En gök kan också vara en skvätt

av lite starkare slag.

Att slänga den är helt rätt,

i vasken, de tycker jag.


Man kan också slutligt fundera

vad ett gökbo skall användas till.

Om det möjligen blott skall fungera

som nattviste av och till.

Av Jöran Lundberg - 7 november 2019 21:27

Det ser mörkt ut för Konsum i Björna.

Jag deltog i Gubbrörans konselj i Björna i dag. Som vanligt var det god uppslutning av erfarna och idérika veteraner. Vi behandlade bland annat en omvärldsanalys för Örnsköldsviks kommun. Som vanligt fanns det inte ett enda ord om kommunens omland, det vill säga landsbygden. Dess framtidsmöjligheter existerar således inte. Vi fick ta hem var sitt exemplar för mer ingående studier.

Passade även på att fotografera nya Konsumhallen som håller på att iordningställas. Reagerar naturligtvis på vilken erbarmligt tråkig fasad de åstadkommit. Det är tydligen Konsums nya trend. Bifogar bilder.




   

Bland tusentals färgnyanser har de valt den allra tråkigaste. Björnaborna har döpt den till Svarta ladan


Presentation

Fråga mig

20 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
<<< November 2019 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards